top of page
Ara
  • Musab Kalender

Sun-Tzu'dan Atatürk'e...

Güncelleme tarihi: 24 Oca 2022

Sun-Tzu’nun(okunuşu: San Zu) savaş stratejisi üzerine yazdığı Savaş Sanatı adlı yazılarında toplanan sohbeti dünyanın en eski strateji kuramları olarak kabul görür. 13 ciltlik savaş sanatı, birçok dile çevrildi. Sun-Tzu’nun savaş teknikleri halen birçok ülkede askeri okullarda ders olarak okutuluyor. Sun-Tzu, bu sohbetlerinde "Gerçek Zafer" için şöyle demiştir:


"Gerçek zafer, savaşmadan kazanılan zaferdir. Gerçek önder savaşmadan kazanan önderdir."


Savaş Sanatı adlı kitabının başındaki “Çinli doktor” hikayesi Sun-Tzu’nun savaş felsefesinin özetini içerir.

Bir gün Çinli hükümdarlardan birisi ülkenin en meşhur doktorunu kendisini tedavi etmesi için çağırır. Doktor tedavisini yaparken hükümdar “işinde tanıdığın en maharetli kişi kimdir?” diye sorar. Doktor şöyle cevap verir:


Benim büyük ağabeyim hastalıkların ruhu ortaya çıkmadan onları yok ederdi, o nedenle ünü evimizin dışına çıkamadı. Ortanca ağabeyim hastalıklar tomurcuklanmaya başlamadan onları yok ederdi, o nedenle ünü köyümüzün dışına çıkamadı. Ben ise ilaçlar yaparım, dikiş atarım, kırıkları iyileştiririm; o nedenle ünüm bütün Çin’e yayılmıştır.

Ona göre:

“Yerden bir sonbahar yaprağını kaldırmak, büyük bir gücün işareti değildir; güneşi ve ayı görmek de keskin bir görüş kabiliyetinin alameti olmadığı gibi gök gürültüsünü duymak da kulak hassasiyetine işaret etmez. Eskilerin zeki savaşçı olarak adlandırdığı kişi sadece savaşı kazanan değil, onu kolayca kazanabilen kişidir, dolayısıyla onun kazandığı zafer kendisine ne bilgelik şöhreti ne de cesaret madalyası getirir.”

Atatürk diyor ki:

“Herhangi bir şahsın yaşadıkça memnun ve mesut olması için lazım gelen şey, kendisi için değil, kendisinden sonra gelecekler için çalışmaktır! Hayatta tam zevk ve saadet, ancak gelecek nesillerin varlığı, şerefi için çalışmakla bulunabilir…

Bir insan böyle hareket ederken, “benden sonra gelecekler acaba böyle bir ruhla çalıştığımı fark edecekler mi?” diye bile düşünmemelidir! Hatta en mesut olanlar, hizmetlerinin bütün nesillerce meçhul kalmasını tercih edecek karakterde bulunanlardır…”

373 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
Mustafa Kemal PaşamZeynep
00:00 / 02:09
bottom of page